Πόλη του Μεξικού 1968

Το 1968 η Πόλη του Μεξικού φιλοξενεί τους Ολυμπιακούς Αγώνες από τις 12 Οκτωβρίου έως τις 27 Οκτωβρίου. Πήραν μέρος 5.530 αθλητές (4.750 άνδρες και 780 γυναίκες) από 112 χώρες οι οποίοι διαγωνίσθηκαν σε 172 αγωνίσματα. Χαρακτηριστική στιγμή των αγώνων ήταν όταν δύο Αμερικανοί αθλητές, ο Τόμι Σμιθ και Τζον Κάρλος, χρυσός και χάλκινος Ολυμπιονίκης στα 200μ. αντίστοιχα, κατά τη διάρκεια της απονομής τους στάθηκαν με υψωμένη γροθιά και κατεβασμένο το κεφάλι θέλοντας να διαμαρτυρηθούν για τις φυλετικές διακρίσεις στις ΗΠΑ.

Η ελληνική αποστολή πήρε μέρος στους αγώνες με 61 αθλητές. Μεγάλη ελπίδα για ένα μετάλλιο ήταν ο επικοντιστής Χρήστος Παπανικολάου ο οποίος τελικά κατετάγη 4ος. Ωστόσο, τους Έλληνες φιλάθλους αποζημίωσε τελικά ο παλαιστής Πέτρος Γαλακτόπουλος ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 70 κιλών της ελληνορωμαϊκής πάλης.

Στους διακριθέντες συμπεριλαμβάνονται επίσης, οι Όθων Μοσχίδης ο οποίος κατετάγη 4ος στα 57 κιλά της ελληνορωμαϊκής, Νίκος Καρυπίδης επίσης 4ος στα 63 κιλά ελευθέρας πάλης και ο ιστιοπλόος Τάκης Κουλιγκάς ο οποίος αναδείχθηκε 5ος στα σκάφη τύπου Φιν.